PROJEKT BIAŁO-CZERWONA DLA PRZEDSZKOLAKA

31 października 2022

„Akademia Młodego Polaka” to  projekt Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Małopolskiego Centrum Edukacji „MEC” i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Jego celem jest realizacja działań wspierających kształtowanie postaw obywatelskich i budowanie świadomości patriotycznej młodego pokolenia, a także kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz integracja dzieci. Realizacja przedsięwzięcia oparta jest na treściach zawartych w planie pracy dla przedszkoli. Projekt zakłada m.in. realizację warsztatów dla małopolskich nauczycieli z wykorzystaniem publikacji „Polskie Symbole Narodowe”.

Koordynatorzy projektu:
mgr Karolina Krasoń-Bradło, mgr Beata Słowik, mgr Magdalena Kajmowicz

Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno-moralnych i uczuć patriotycznych 3 listopada 2022r. dzieci z grupy VI Słoneczka udały się na zabytkowy cmentarz wojskowy przy ul. Łukasiewicza w Tarnowie. Głównym celem wycieczki było uczczenie pamięci żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Przedszkolaki w ciszy i zadumie wysłuchały opowieści na temat przeszłości naszej ojczyzny. Kultywując polską tradycję zapaliły znicze i udekorowały nagrobki biało-czerwonymi serduszkami, niektórzy próbowali odczytywać nazwiska poległych. Ta ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego pozostanie wszystkim na długo w pamięci.

Dnia 4.11 2022r dzieci z grupy V Żabki pod Grobem Nieznanego Żołnierza oddały cześć nieznanym żołnierzom polskim poległym za naszą Ojczyznę. Minutą ciszy oddały im hołd i zapaliły znicza.

Historia Tarnowa i Ratusza – ostatnie zajęcia edukacyjne z cyklu ,,Akademia pod maszkaronem’’ Dnia 3.11.2022r dzieci z grupy V Żabki uczestniczyły w ostatnich zajęciach edukacyjnych z cyklu Akademia pod maszkaronem. Zajęcia odbyły się w sali edukacyjnej Ratusza w Muzeum Okręgowym. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną na której mogły zobaczyć, jak wyglądał zamek, po którym dziś zostały tylko ruiny, jak kiedyś wyglądał Tarnów i dowiedzieć się kto go założył. Poznały herb Tarnowa- jego wygląd i pochodzenie. Kolorując budynek Ratusza wzbogaciły swoje słownictwo o słowo- maszkarony. Dzieci także wykonały pamiątkowe zakładki do książki z wizerunkiem Ratusza i herbu Tarnowa.

Tarnów – moja mała Ojczyzna” pod takim hasłem upłyną w grupie II „Kotki” Tydzień patriotyczny zorganizowany w ramach realizacji Projektu Biało – Czerwona dla przedszkolaka. Podczas podejmowanych działań dzieci zapoznały się z historią miasta, jego herbem, najważniejszymi zabytkami – Ratuszem. Pomagały w założeniu kącika tematycznego o swoim mieście. Wykonały prace plastyczną – herb Tarnowa.

W ramach realizacji projektu „Biało czerwona dla przedszkolaka”, dzieci z grupy VI Słoneczka wzięły udział w tygodniowych zajęciach pod hasłem „Tydzień dla Niepodległej”. Podczas zajęć kierowanych, dzieci nabierały przeświadczenia o tym, kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, jaka jest nasza przeszłość, uczyły się miłości do ojczystego kraju. Utrwalały wiadomości na temat ojczyzny poprzez układanie puzzli o Polsce, kolorowanie flagi wg zakodowanych kolorów, godła oraz konturów Polski. W sali został założony kącik patriotyczny, który codziennie stawał się bogatszy o przynoszone przez dzieci z domu książki, legendy, atlasy Polski, flagi. Przez cały tydzień dzieci śpiewały piosenki i pieśni patriotyczne: „Wielkie święto” (autorstwa A. Pokój, P. Pokój), „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz utrwalały hymn państwowy, zachowując odpowiednią postawę podczas jego śpiewania. Uczyły się wierszy pt.: „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy, „Co to jest Polska” Cz. Janczarskiego oraz „Dziękuję Ci Polsko” (zbiór własny). Chętnie przeglądały książki, albumy i poznawały legendy polskie. Poznały pojęcia: ojczyzna, wolność, niepodległość. Z wielkim zaangażowaniem wykonały biało-czerwone kotyliony. Zwieńczeniem  tygodnia patriotycznego, kiedy to namiastkę polskości dali nam nasi koledzy i koleżanki z grupy V  był udział w uroczystej akademii z okazji Święta 11 Listopada Odzyskania Niepodległości. Dzieci oglądały pokaz poloneza, słuchały pieśni patriotycznych, wierszy o swojej ojczyźnie a o 11:11 wszyscy wspólnie odśpiewali hymn państwowy. To była wspaniała lekcja historii. Dzień, który przeżyliśmy dumnie na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych przedszkolaków.

11 listopada 1918 to bardzo szczęśliwa data dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po latach niewoli, Polska odzyskała niepodległośćW przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek do polskich symboli narodowych.  W grupie III Biedronki zrealizowano zajęcia edukacyjne związane z tym tematem: dzieci poznały symbole narodowe, założyły kącik patriotyczny, nauczyły się wiersza pt. Barwy Ojczyste, wiedzą jak należy zachować się podczas śpiewania Hymnu, brały udział w uroczystej akademii, malowały flagę Polski.

W ramach realizacji projektu „Biało czerwona dla przedszkolaka”, dzieci z grupy II Kotki wzięły udział w tygodniowych zajęciach pod hasłem: „Polska – Moja Ojczyzna”. Głównym celem zajęć było budzenie świadomości narodowej – postaw patriotycznych wśród dzieci. Dzięki różnym zajęciom przedszkolaki mogły rozwijać poczucie przynależności narodowej. Dzieci poszerzały wiedzę na temat własnej ojczyzny, wskazywały na mapie Polski morze, góry, stolicę – Warszawę i rzekę Wisłę oraz nasze miasto Tarnów. Przedszkolaki poznały również legendy polskie i tradycje. Poznały wiersz W. Bełzy „Kto ty jesteś? Polak mały…” oraz wysłuchały utworu Cz. Janczarskiego pt. „Barwy ojczyste”. W ramach realizacji tematu utworzono kącik patriotyczny w sali. Zakończeniem tygodniowego tematu był udział dzieci w uroczystej akademii z okazji Święta 11 Listopada Odzyskania Niepodległości. 

W ramach realizacji projektu „Biało czerwona dla przedszkolaka”, pięciolatki z grupy IV Stokrotki wzięły udział w tygodniowych zajęciach pod hasłem: „MÓJ KRAJ – MOJA OJCZYZNA”. Budzenie miłości i szacunku dla własnej ojczyzny odbywało się dzięki realizacji zajęć : Jestem Polakiem – podczas których dzieci poznały symbole narodowe: godło na podstawie legendy O Lechu, Czechu i Rusie. Samodzielnie wykonały  Flagę  Polski. Nauka na pamięć wiersza M. Skrobacz pt.,, Polska’’, rozmowa na temat naszego kraju, poznanie znaczenia słów: ojczyzna, jesteśmy Polakami pozwoliły na rozwijanie poczucia przynależności narodowej dzieci. Kształtowaniem postawy patriotycznej był udział w uroczystości z okazji 11 Listopada – Narodowego Święta Niepodległości , podczas którego wspólne z rówieśnikami zaśpiewały hymn państwowy i  pieśni patriotyczne, recytowały wiersze oraz  poznały tańce narodowe. Przedszkolaki w sali  gromadziły  ilustracje, książki, mapy poświęcone naszej  ojczyźnie – utworzono wystawę  ,,Polska – Moja Ojczyzna’’  w kąciku patriotycznym podsumowującym znajomość naszego kraju.

,,Mały Patriota’’ to tygodniowe zajęcia prowadzone w grupie V Żabki w ramach realizacji projektu ,,Biało czerwona dla przedszkolaka’’. Podczas podejmowanych działań dzieci wzbogaciły wiadomości na temat Polski – swojej Ojczyzny. Poznały wiele legend polskich tj. ,, Lech, Czech i Rus’’, ,,Wars i Sawa’’, ,,O smoku wawelskim’’, ,,Toruńskie pierniczki’’, ,,Maczuga Herkulesa’’ do których narysowały ilustracje. Oglądając portrety słynnych Polaków: papieża Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Marii Curie Skłodowskiej zapoznały się z zasługami tych osób dla naszej Ojczyzny. Przygotowując uroczystość z okazji 11 listopada- Święta Niepodległości nauczyły się wiele pieśni patriotycznych tj Rota, Marsz I Brygady, Szara piechota, Wojenko, wojenko, Przybyli ułani itp. Wykonując zaproszenia na uroczystość w kształcie flagi biało-czerwonej, kotylionów z biało-czerwonych serduszek , wyklejając kontury mapy Polski w barwach narodowych, kolorując godło Polski uczyły się szacunku do symboli narodowych. Wszystkie wymienione działania  wzbudziły u dzieci dumę, że są Polakami, wzmocniły więź z ojczyzną, przybliżyły świadomość narodową oraz ukazały patriotyzm w czasach współczesnych.

Tarnów moje miasto – w związku 693 urodzinami miasta Tarnowa przypadającymi 7 marca dzieci z grupy V Żabki usystematyzowały poznane wiadomości o swoim mieście. Wykorzystując spacery po mieście, zajęcia edukacyjne, oglądając albumy, książki, widokówki poznały historię i najważniejsze miejsca Tarnowa. Wykonały prace plastyczne przedstawiające zabytki Tarnowa oraz herb swojego miasta.

 Wielka wyprawa małych Biedronek W piątek 17 marca grupa III Biedronki wybrała się na spacer aby poznać bliżej miasto Tarnów – swoją Małą Ojczyznę. Zwiedziliśmy urocze zakątki Tarnowa m.in. pomnik Nieznanego Żołnierza, króla Łokietka, tarnowski zabytkowy tramwaj. Z zaciekawieniem oglądaliśmy tarnowski Ratusz i urokliwe kamieniczki. Odwiedziliśmy  zaprzyjaźnioną galerie Aniołowo.  Na naszej trasie znalazł się również pomnik Józefa Bema. Zakończyliśmy nasz spacer na ulicy Wałowej gdzie zajrzeliśmy do BWA. W czasie naszego spaceru rozdawaliśmy „Uśmiechnięte buźki”  z napisem Miłego dnia życzą Biedronki co spotkało się z ogromem uśmiechów mieszkańców Tarnowa!!! 😊♥️♥️😊

Spacerownik – zwiedzamy nasze miasto  Grupa VI Słoneczka wybrały się na pieszą wycieczkę w celu zwiedzania zabytków i pomników naszego miasta. Od pani przewodnik dowiedzieliśmy się, że nasze miasto istnieje od 1330roku, herb Tarnowa to Leliwa a tarnowski rynek jest jednym z najpiękniejszych w Polsce i jest nazywany „perłą polskiego renesansu”. Poznaliśmy następujące zabytki i pomniki:
-Pomnik Józefa Piłsudskiego
-Pomnik Nieznanego Żołnierza
-Pomnik Króla Łokietka
-Pomnik Tadeusza Tertila
-Pomnik Józefa  Bema przy ul. Wałowej
-Ratusz i otaczające go kamienice
-Katedra 
-Czerwony Tramwaj.
Podczas wycieczki rozwiązywaliśmy w grupach bardzo ciekawe zadania przygotowane przez panią przewodnik a zwieńczeniem dzisiejszego zwiedzania było uzyskanie przez każde dziecko Certyfikatu za ochocze odkrywanie tarnowskich tajemnic oraz przypinek związanych z Tarnowem. Po dzisiejszych zajęciach terenowych, znamy nasze piękne miasto dużo lepiej! 

Budzenie tożsamości regionalnej poprzez wprowadzanie dziecka w świat kultury, obyczajowości i tradycji własnej miejscowości i regionu. W ramach projektu „Biało-czerwona dla przedszkolaka” kształtowaliśmy poczucie przynależności społecznej poprzez poznawanie naszego miasta. Wysłuchaliśmy legendy o tym, jak powstał Tarnów, utrwalaliśmy jak wygląda Leliwa – czyli herb naszego miasta, rozpoznawaliśmy na zdjęciach znane pomniki i zabytki oraz utrwalaliśmy swój adres zamieszkania. Wskazywaliśmy na mapie Tarnowa ważne miejsca tj. miejsce naszego zamieszkania, gdzie znajduje się nasze przedszkole a także odszukiwaliśmy różne instytucje (jak szpital, straż pożarna, teatr, kino itp.). Dzięki Architektonicznemu Elementarzowi Tarnowa, rozwijaliśmy uzdolnienia plastyczne i stworzyliśmy wspaniałą wystawę z wartymi zobaczenia miejscami w Tarnowie.

Dnia 27.04. w naszym przedszkolu obyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3Maja. Wszyscy odświętnie ubrani z powagą obejrzeli program przygotowany przez grupę IV Stokrotki. Dzieci zaprezentowały piosenki i wiersze o tematyce patriotycznej oraz układy taneczne z kwiatami i do piosenki „Płynie Wisła płynie”. Podkreślono znaczenie naszych symboli narodowych. Przedszkolaki z dumą i powagą odśpiewały wszystkie zwrotki naszego Hymnu. Było odświętnie i uroczyście. Wszyscy przeżyli piękna lekcję patriotyzmu.

Polska moja Ojczyzna. W ramach realizacji projektu ,,Biało- czerwona dla przedszkolaka’’ dzieci z grupy V Żabki wzięły udział w cyklu zajęć ,,Polska moja Ojczyzna ‘’. Dzieci poszerzały wiedzę na temat własnej Ojczyzny. W oparciu o legendy polskie poznały dawne stolice Polski: Gniezno, Kraków. Zapoznały się z zabytkami i Herbem Warszawy oglądając i rozmawiając nt  ilustracji o Warszawie. Poznały walutę polską oraz  sławnych  Polaków tj Mikołaj Kopernik, papież Jan Paweł II, Fryderyk Chopin. Poprzez audycję edukacyjną ,,Polska w Unii Europejskiej” przybliżono dzieciom też obecność Polski w Europie i Unii Europejskiej.  Poznały flagę, walutę i niektóre flagi państw należących do Unii . Głównym celem zajęć było budzenie świadomości narodowej- postaw patriotycznych oraz rozwijanie poczucia przynależności narodowej wśród dzieci. Zakończeniem tygodniowego tematu był udział w uroczystej akademii z okazji Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja.

„Kocham mój kraj” pod takim hasłem upłynął u Słoneczek tydzień patriotyczny w ramach realizacji projektu Biało-czerwona dla Przedszkolaka. Podczas podejmowanych działań dzieci poznawały historię naszej Ojczyzny, jej symbole i najważniejsze dla Polski miejsca oraz wydarzenia. Przedszkolaki słuchały legend, opowiadań oraz wierszy o Polsce. Słoneczka doskonale wiedzą jak wygląda flaga i godło, rozpoznają oraz śpiewają Hymn Polski. W galerii prac plastycznych pojawiły się prace inspirowane symbolami narodowymi, które dzieci wykonały z wielkim zaangażowaniem. Zwieńczeniem tygodnia patriotycznego była uroczysta Akademia z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Ta pouczająca lekcja patriotyzmu przyczyniła się do budowania świadomości narodowej i dumy z bycia Polakiem w odniesieniu do rodziny, przedszkola, swego miasta i kraju.

Tarnów – moje miasto. W ramach Projektu ,,Biało-czerwona dla przedszkolaka” dzieci z grupy IV Stokrotki wykonały wystawę ,,Tarnów- moje miasto”. Prezentacja w formie plastycznej zabytkowy, ważnych miejsc związanych z miejscem zamieszkania pozwoliła na kształtowanie twórczej postawy wobec sztuki, historii i przyrody własnej ojczyzny, budzenie u dzieci uczuć patriotycznych i dumy narodowej. W tworzeniu prac wykorzystano ,,Architektoniczny elementarz Tarnowa „Archi Fru Fru Fruwający Klub Miłośników Architektury.

W ramach projektu Biało-czerwona dla przedszkolaka grupa VI udała się do Muzeum Okręgowego na ostatnie cykliczne zajęcia pt.: „Mój Tarnów”. Poznaliśmy historię powstania naszego miasta, wielu ciekawostek z nim związanych oraz historię herbu Tarnowa – Leliwy. Każdy mógł wykonać swój herb Tarnowianina. Zajęcia dostarczyły nam wielu cennych informacji o naszym rodzinnym mieście i wpłynęły na rozwój postaw patriotycznych u dzieci związanych z kulturą regionu.

W dniu 27 października 2023 r.  grupa VI uczestniczyła w bardzo ciekawej lekcji patriotyzmu pt.: „Polak mały i duży”. Zajęcia odbyły się w Muzeum Okręgowym w Tarnowie /Oddział Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci/. Dzieci utrwalały wiedzę o polskich symbolach narodowych: godle, fladze i hymnie. Dowiedziały się jak być patriotą w swoim najbliższym otoczeniu. Słoneczka przypomniały sobie jakie miasto jest stolicą Polski, jak nazywa się najdłuższa rzeka i gdzie na mapie leżą Warszawa, Kraków, Gdańsk oraz Tarnów. Wraz z prowadzącą odszukały polskie znaki na mundurach żołnierzy oraz w muzealnych gablotach. Wzięły udział w zajęciu plastycznym „Biało-czerwona” układając z koralików do zgrzewania flagę Polski. Po powrocie do przedszkola wszyscy zgodnie przyznali, że zajęcia bardzo im się podobały i z wielką chęcią wrócą do Muzeum wraz z rodzicami.

„Polak mały i… duży”. Dnia 7 listopada dzieci z grupy V ,,Stokrotki” uczestniczyły w lekcji muzealnej w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci pt. ,,Polak mały i…duży”. Celem zajęć było zaznajomienie dzieci z polskimi symbolami narodowymi oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Dzieci brały udział w grze „Polska to my” oraz w szeregu ćwiczeń muzycznych i manualnych. Wykonały również pamiątkowe serca z koralików w barwach narodowych. Była to ciekawa lekcja historii .

 

Powiązane wpisy

Ja i moje dziecięce emocje
Program zajęć z zakresu edukacji społeczno-emocjonalnej „JA I MOJE DZIECIĘCE EMOCJE”  realizowany jest w roku szkolnym 2023/2024.  Składa się z cyklu zajęć realizowanych w grupie…
Czytaj więcej
Gramy Zmysłami – II Edycja
Już po raz kolejny grupa III Biedronki w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w Ogólnopolskim  Projekcie Edukacyjnym  „Gramy Zmysłami”. Głównym celem Projektu  jest innowacyjne i…
Czytaj więcej
Magiczna Moc Bajek – II Edycja
Grupa  III „Biedronki” w roku szkolnym 2023/2024 po raz drugi bierze udział w realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” czyli – Bajkowa podróż do…
Czytaj więcej
Każdy inny – wszyscy równi
    W roku szkolnym 2023/2024 grupa IV „Kotki” bierze udział w II Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”. Głównymi celami projektu…
Czytaj więcej
Dziel się uśmiechem 
Dziel się uśmiechem  Program edukacyjno-profilaktyczny ,,Dziel się uśmiechem” XI edycja. Organizatorami programu są Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska. W programie wezmą udział dzieci 6-letnie…
Czytaj więcej
Witaminki – Projekt Edukacyjny
WITAMINKI Projekt edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe. W roku szkolnym 2023/2024 grupa II Motylki bierze udział w  projekcie  edukacyjnym  „Witaminki „ , którego organizatorem jest…
Czytaj więcej
Skip to content