PROJEKT BIAŁO-CZERWONA DLA PRZEDSZKOLAKA

31 października 2022

„Akademia Młodego Polaka” to  projekt Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Małopolskiego Centrum Edukacji „MEC” i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Jego celem jest realizacja działań wspierających kształtowanie postaw obywatelskich i budowanie świadomości patriotycznej młodego pokolenia, a także kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz integracja dzieci. Realizacja przedsięwzięcia oparta jest na treściach zawartych w planie pracy dla przedszkoli. Projekt zakłada m.in. realizację warsztatów dla małopolskich nauczycieli z wykorzystaniem publikacji „Polskie Symbole Narodowe”.

Koordynatorzy projektu:
mgr Karolina Krasoń-Bradło, mgr Beata Słowik, mgr Magdalena Kajmowicz

Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno-moralnych i uczuć patriotycznych 3 listopada 2022r. dzieci z grupy VI Słoneczka udały się na zabytkowy cmentarz wojskowy przy ul. Łukasiewicza w Tarnowie. Głównym celem wycieczki było uczczenie pamięci żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Przedszkolaki w ciszy i zadumie wysłuchały opowieści na temat przeszłości naszej ojczyzny. Kultywując polską tradycję zapaliły znicze i udekorowały nagrobki biało-czerwonymi serduszkami, niektórzy próbowali odczytywać nazwiska poległych. Ta ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego pozostanie wszystkim na długo w pamięci.

Dnia 4.11 2022r dzieci z grupy V Żabki pod Grobem Nieznanego Żołnierza oddały cześć nieznanym żołnierzom polskim poległym za naszą Ojczyznę. Minutą ciszy oddały im hołd i zapaliły znicza.

Historia Tarnowa i Ratusza – ostatnie zajęcia edukacyjne z cyklu ,,Akademia pod maszkaronem’’ Dnia 3.11.2022r dzieci z grupy V Żabki uczestniczyły w ostatnich zajęciach edukacyjnych z cyklu Akademia pod maszkaronem. Zajęcia odbyły się w sali edukacyjnej Ratusza w Muzeum Okręgowym. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną na której mogły zobaczyć, jak wyglądał zamek, po którym dziś zostały tylko ruiny, jak kiedyś wyglądał Tarnów i dowiedzieć się kto go założył. Poznały herb Tarnowa- jego wygląd i pochodzenie. Kolorując budynek Ratusza wzbogaciły swoje słownictwo o słowo- maszkarony. Dzieci także wykonały pamiątkowe zakładki do książki z wizerunkiem Ratusza i herbu Tarnowa.

Tarnów – moja mała Ojczyzna” pod takim hasłem upłyną w grupie II „Kotki” Tydzień patriotyczny zorganizowany w ramach realizacji Projektu Biało – Czerwona dla przedszkolaka. Podczas podejmowanych działań dzieci zapoznały się z historią miasta, jego herbem, najważniejszymi zabytkami – Ratuszem. Pomagały w założeniu kącika tematycznego o swoim mieście. Wykonały prace plastyczną – herb Tarnowa.

W ramach realizacji projektu „Biało czerwona dla przedszkolaka”, dzieci z grupy VI Słoneczka wzięły udział w tygodniowych zajęciach pod hasłem „Tydzień dla Niepodległej”. Podczas zajęć kierowanych, dzieci nabierały przeświadczenia o tym, kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, jaka jest nasza przeszłość, uczyły się miłości do ojczystego kraju. Utrwalały wiadomości na temat ojczyzny poprzez układanie puzzli o Polsce, kolorowanie flagi wg zakodowanych kolorów, godła oraz konturów Polski. W sali został założony kącik patriotyczny, który codziennie stawał się bogatszy o przynoszone przez dzieci z domu książki, legendy, atlasy Polski, flagi. Przez cały tydzień dzieci śpiewały piosenki i pieśni patriotyczne: „Wielkie święto” (autorstwa A. Pokój, P. Pokój), „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz utrwalały hymn państwowy, zachowując odpowiednią postawę podczas jego śpiewania. Uczyły się wierszy pt.: „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy, „Co to jest Polska” Cz. Janczarskiego oraz „Dziękuję Ci Polsko” (zbiór własny). Chętnie przeglądały książki, albumy i poznawały legendy polskie. Poznały pojęcia: ojczyzna, wolność, niepodległość. Z wielkim zaangażowaniem wykonały biało-czerwone kotyliony. Zwieńczeniem  tygodnia patriotycznego, kiedy to namiastkę polskości dali nam nasi koledzy i koleżanki z grupy V  był udział w uroczystej akademii z okazji Święta 11 Listopada Odzyskania Niepodległości. Dzieci oglądały pokaz poloneza, słuchały pieśni patriotycznych, wierszy o swojej ojczyźnie a o 11:11 wszyscy wspólnie odśpiewali hymn państwowy. To była wspaniała lekcja historii. Dzień, który przeżyliśmy dumnie na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych przedszkolaków.

11 listopada 1918 to bardzo szczęśliwa data dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po latach niewoli, Polska odzyskała niepodległośćW przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek do polskich symboli narodowych.  W grupie III Biedronki zrealizowano zajęcia edukacyjne związane z tym tematem: dzieci poznały symbole narodowe, założyły kącik patriotyczny, nauczyły się wiersza pt. Barwy Ojczyste, wiedzą jak należy zachować się podczas śpiewania Hymnu, brały udział w uroczystej akademii, malowały flagę Polski.

W ramach realizacji projektu „Biało czerwona dla przedszkolaka”, dzieci z grupy II Kotki wzięły udział w tygodniowych zajęciach pod hasłem: „Polska – Moja Ojczyzna”. Głównym celem zajęć było budzenie świadomości narodowej – postaw patriotycznych wśród dzieci. Dzięki różnym zajęciom przedszkolaki mogły rozwijać poczucie przynależności narodowej. Dzieci poszerzały wiedzę na temat własnej ojczyzny, wskazywały na mapie Polski morze, góry, stolicę – Warszawę i rzekę Wisłę oraz nasze miasto Tarnów. Przedszkolaki poznały również legendy polskie i tradycje. Poznały wiersz W. Bełzy „Kto ty jesteś? Polak mały…” oraz wysłuchały utworu Cz. Janczarskiego pt. „Barwy ojczyste”. W ramach realizacji tematu utworzono kącik patriotyczny w sali. Zakończeniem tygodniowego tematu był udział dzieci w uroczystej akademii z okazji Święta 11 Listopada Odzyskania Niepodległości. 

W ramach realizacji projektu „Biało czerwona dla przedszkolaka”, pięciolatki z grupy IV Stokrotki wzięły udział w tygodniowych zajęciach pod hasłem: „MÓJ KRAJ – MOJA OJCZYZNA”. Budzenie miłości i szacunku dla własnej ojczyzny odbywało się dzięki realizacji zajęć : Jestem Polakiem – podczas których dzieci poznały symbole narodowe: godło na podstawie legendy O Lechu, Czechu i Rusie. Samodzielnie wykonały  Flagę  Polski. Nauka na pamięć wiersza M. Skrobacz pt.,, Polska’’, rozmowa na temat naszego kraju, poznanie znaczenia słów: ojczyzna, jesteśmy Polakami pozwoliły na rozwijanie poczucia przynależności narodowej dzieci. Kształtowaniem postawy patriotycznej był udział w uroczystości z okazji 11 Listopada – Narodowego Święta Niepodległości , podczas którego wspólne z rówieśnikami zaśpiewały hymn państwowy i  pieśni patriotyczne, recytowały wiersze oraz  poznały tańce narodowe. Przedszkolaki w sali  gromadziły  ilustracje, książki, mapy poświęcone naszej  ojczyźnie – utworzono wystawę  ,,Polska – Moja Ojczyzna’’  w kąciku patriotycznym podsumowującym znajomość naszego kraju.

,,Mały Patriota’’ to tygodniowe zajęcia prowadzone w grupie V Żabki w ramach realizacji projektu ,,Biało czerwona dla przedszkolaka’’. Podczas podejmowanych działań dzieci wzbogaciły wiadomości na temat Polski – swojej Ojczyzny. Poznały wiele legend polskich tj. ,, Lech, Czech i Rus’’, ,,Wars i Sawa’’, ,,O smoku wawelskim’’, ,,Toruńskie pierniczki’’, ,,Maczuga Herkulesa’’ do których narysowały ilustracje. Oglądając portrety słynnych Polaków: papieża Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Marii Curie Skłodowskiej zapoznały się z zasługami tych osób dla naszej Ojczyzny. Przygotowując uroczystość z okazji 11 listopada- Święta Niepodległości nauczyły się wiele pieśni patriotycznych tj Rota, Marsz I Brygady, Szara piechota, Wojenko, wojenko, Przybyli ułani itp. Wykonując zaproszenia na uroczystość w kształcie flagi biało-czerwonej, kotylionów z biało-czerwonych serduszek , wyklejając kontury mapy Polski w barwach narodowych, kolorując godło Polski uczyły się szacunku do symboli narodowych. Wszystkie wymienione działania  wzbudziły u dzieci dumę, że są Polakami, wzmocniły więź z ojczyzną, przybliżyły świadomość narodową oraz ukazały patriotyzm w czasach współczesnych.

Powiązane wpisy

Gramy zmysłami – grupa II Kotki
Gramy Zmysłami To ogólnopolski, innowacyjny program edukacyjny, który w kreatywny sposób pozwala dzieciom rozwijać tematykę zmysłów.  Celem projektu jest : -Wzbogacenie wiedzy na temat integracji…
Czytaj więcej
Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna moc bajek”
Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna moc bajek” Głównym celem Projektu  jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy…
Czytaj więcej
Gramy zmysłami …
GRAMY Zmysłami  Projekt ten  to  innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami…
Czytaj więcej
Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy.
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „ Z KICIĄ KOCIĄ MALUCHY ZMIENIAJĄ SIĘ W ZUCHY”. Projekt wprowadza dzieci w świat bohaterów poszczególnych opowiadań, prowadząc przedszkolaki po świecie wartości oraz…
Czytaj więcej
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Wyzwania Teodora”
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Wyzwania Teodora” to ogólnopolski Projekt edukacyjny skierowany dla dzieci najmłodszych, który w prosty sposób ma przekazać ważne umiejętności i wartości. Są one…
Czytaj więcej
Skip to content