Ja i moje dziecięce emocje

11 października 2023

Program zajęć z zakresu edukacji społeczno-emocjonalnej „JA I MOJE DZIECIĘCE EMOCJE”  realizowany jest w roku szkolnym 2023/2024.  Składa się z cyklu zajęć realizowanych w grupie dzieci 3,4  letnich w grupie  III -integracyjnej.
W trakcie  zajęć wykorzystywane będą  różnorodne zabawy z wykorzystaniem bajkoterapii, zabawy dydaktyczne, integracyjne, zabawy ruchowe, z wykorzystaniem muzyki,  zabawy z elementem dramy, prace plastyczne, rozmowy z wykorzystaniem ilustracji.
Krótko o emocjach… Emocje odgrywają ważną rolę w życiu każdego człowieka. Towarzyszą nam one w różnorodnych sytuacjach, odpowiadają za nasze relacje ze światem zewnętrznym. W okresie przedszkolnym następuje intensywny rozwój dziecka, w tym również rozwój emocjonalny. W tym czasie dzieci poznają, identyfikują i wyrażają emocje, przez co bogaci się i różnicuje ich życie emocjonalne.  Zabawy są podstawową formą działania dzieci, dającą możliwość przeżywania różnorodnych uczuć. Poprzez nie, dzieci stwarzają fikcyjne sytuacje, w czasie których przeżywają szczere uczucia.   Dzieci w wieku przedszkolnym mają trudności w wyrażaniu emocji i uczuć  a także w rozładowaniu napięć emocjonalnych w akceptowany społecznie sposób. Powyższe kłopoty niejednokrotnie prowadzą do sytuacji konfliktowych, niekiedy nawet do  zachowań agresywnych. Wiele problemu przysparza dzieciom respektowanie ustalonych reguł zachowania. Wśród przedszkolaków dostrzegamy też dzieci z trudnościami prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej, które przejawiają  nieśmiałość, są niepewne w ocenie własnych umiejętności, nie potrafią otworzyć się, nawiązać relacji z rówieśnikami.

Program pt: JA I MOJE DZIECIĘCE  EMOCJE zawiera cykl zajęć wspomagających rozwój społeczno – emocjonalny, w trakcie których dzieci będą:

 • kształtować pozytywny obraz samego siebie;
 • uczyć rozpoznawać i nazywać uczucia – własne i cudze;
 • organizować sytuacje umożliwiające opisywanie i wyrażanie własnych stanów emocjonalnych poprzez różnorodne formy ekspresji słownej i niesłownej;
 • nabywać umiejętności wczuwania się w stany emocjonalne innych (empatia);
 • rozwijać umiejętności kontrolowania własnych emocji i niepożądanych zachowań; zachęcane do nawiązywania  dialogu – mówienia w sposób otwarty, o tym, co dziecko czuje, czego potrzebuje;
 • kształtować umiejętność porozumiewania się;
 • wyrabiać umiejętność współżycia w zespole;
 • poszukiwać pozytywnych wartości i promować właściwe zachowania;
 • integrować i komunikować się w grupie poprzez uczestniczenie w zabawie, ćwiczeniach w celu zacieśnienia więzi emocjonalnych między dziećmi.
 • nauczą się wyrażania własnych potrzeb, uczuć w sposób akceptowany w społeczności przedszkolnej; poznają sposobowy wyciszenia lub odreagowania trudnych emocji;
 • uczyły się kierować swoimi emocjami i reakcjami w taki sposób, aby były one stosowne do sytuacji, które je wywołały.
 • będą mogły rozpoznawać swoje mocne strony , rozwijać wiarę we własne siły, umiejętności, możliwości;

Koordynator projektu: Małgorzata Kołodziej

W piątek 3.XI przedszkolaki z gr. III 🐞 Biedronki odkrywały temat emocji w ramach programu „ Ja i moje dziecięce emocje”. Radość 😊 to pierwszy moduł programu. Może  się wydawać, że to bardzo prosta emocja i nie wymaga szczególnego omawiania. Każdy lubi się śmiać, bawić, cieszyć…Trudno jest spotkać człowieka, który nie lubi radości. Radość, to taka emocja, która pokazuje, co jest dla nas bezpieczne i dobre, motywuje do działania i pozwala budować relacje z innymi. Podczas naszych zajęć mogliśmy porozmawiać o tym co sprawia nam radość, rozpoznawaliśmy na podstawie utworów muzycznych radosne piosenki, tańczyliśmy i bawiliśmy się  radośnie … Wniosek jest jeden fajnie jest  być radosnym przedszkolakiem !!! 🙂

Jestem emocją, która ci mówi , że czasem  trzeba komuś odmówić. Czasem gdy  jesteś głodny czy śpiąca pojawiam się ja taka krzycząca! Czasem dam siłę byś powiedział nie, gdy ktoś zamierza skrzywdzić cię. Gdy mnie usłyszysz i  coś pozmieniasz szybko przeminę  -o już mnie nie ma!! Grupa biedronki poznała kolejną emocję w ramach programu „ Ja i moje dziecięce emocje” ♥️ Tym razem 🙍‍♀️poznaliśmy złość – kiedy się pojawia i jak sobie z nią radzić.

„ Jestem emocją, co szybko minie za – chwilę inne mogę mieć imię. ☁️⛅️🌤️ Jestem emocją, która przybywa gdy tajemnicą coś się okrywa. Czasem ciekawość się ze mną łączy, czasem niepewność jak to się skończy.  Warto mi imię zawsze  nadawać… Będzie ci łatwiej mnie rozpoznawać … Kolejną emocją jaką poznała gr III  Biedronki  w realizacji programu „ Ja i moje dziecięce emocje …” była emocje o imieniu zaskoczenie!!! 😯🫢

Jestem emocją, która się zjawia gdy zagrożenie wokół się pojawia. Czasem przychodzę, by informować ,że idzie burza, trzeba się schować. Czasem, Ci siłę prześlę w twe nogi, byś mógł uciekać przed kimś kto wrogi. Jestem potrzebny, nazwij mnie, proszę ja informacje ważne przynoszę! Kolejną Emocją jaką poznała Grupa III Biedronki w ramach programu „ Ja i moje dziecięce emocje” był STRACH Jak wygląda strach, dlaczego strach ma wielkie oczy kiedy się spotykamy z tym uczuciem i jak sobie z nim radzić mogliśmy się dowiedzieć na dzisiejszych zajęciach … i już strach nie jest taki straszny.

„Jestem emocją, która Cię skłania Do nałożenia rano ubrania. Jestem, gdy słyszysz, że nie wypada Wtedy się w Tobie tworzy blokada. Jestem, gdy myślisz o sobie źle, Zamiast z czułością poprawić się. Dzisiaj Cię proszę, nadaj mi imię wtedy też poznaj moją przyczynę … Grupa III Biedronki poznała kolejną emocje tym razem …WSTYD. poprzez różne zabawy, piosenki oraz opowiadania mogliśmy zaznajomić się z tą emocją i poznać sposoby jak sobie z nią radzić.

Powiązane wpisy

Gramy Zmysłami – II Edycja
Już po raz kolejny grupa III Biedronki w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w Ogólnopolskim  Projekcie Edukacyjnym  „Gramy Zmysłami”. Głównym celem Projektu  jest innowacyjne i…
Czytaj więcej
Magiczna Moc Bajek – II Edycja
Grupa  III „Biedronki” w roku szkolnym 2023/2024 po raz drugi bierze udział w realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” czyli – Bajkowa podróż do…
Czytaj więcej
Każdy inny – wszyscy równi
    W roku szkolnym 2023/2024 grupa IV „Kotki” bierze udział w II Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”. Głównymi celami projektu…
Czytaj więcej
Dziel się uśmiechem 
Dziel się uśmiechem  Program edukacyjno-profilaktyczny ,,Dziel się uśmiechem” XI edycja. Organizatorami programu są Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska. W programie wezmą udział dzieci 6-letnie…
Czytaj więcej
Witaminki – Projekt Edukacyjny
WITAMINKI Projekt edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe. W roku szkolnym 2023/2024 grupa II Motylki bierze udział w  projekcie  edukacyjnym  „Witaminki „ , którego organizatorem jest…
Czytaj więcej
Skip to content