Program zajęć z zakresu edukacji społeczno-emocjonalnej „JA I MOJE DZIECIĘCE EMOCJE” realizowany jest w roku szkolnym 2023/2024. Składa się z cyklu zajęć realizowanych w grupie dzieci 3,4 letnich w grupie III -integracyjnej.
W trakcie zajęć wykorzystywane będą różnorodne zabawy z wykorzystaniem bajkoterapii, zabawy dydaktyczne, integracyjne, zabawy ruchowe, z wykorzystaniem muzyki, zabawy z elementem dramy, prace plastyczne, rozmowy z wykorzystaniem ilustracji.
Krótko o emocjach… Emocje odgrywają ważną rolę w życiu każdego człowieka. Towarzyszą nam one w różnorodnych sytuacjach, odpowiadają za nasze relacje ze światem zewnętrznym. W okresie przedszkolnym następuje intensywny rozwój dziecka, w tym również rozwój emocjonalny. W tym czasie dzieci poznają, identyfikują i wyrażają emocje, przez co bogaci się i różnicuje ich życie emocjonalne. Zabawy są podstawową formą działania dzieci, dającą możliwość przeżywania różnorodnych uczuć. Poprzez nie, dzieci stwarzają fikcyjne sytuacje, w czasie których przeżywają szczere uczucia.
Dzieci w wieku przedszkolnym mają trudności w wyrażaniu emocji i uczuć a także w rozładowaniu napięć emocjonalnych w akceptowany społecznie sposób. Powyższe kłopoty niejednokrotnie prowadzą do sytuacji konfliktowych, niekiedy nawet do zachowań agresywnych. Wiele problemu przysparza dzieciom respektowanie ustalonych reguł zachowania. Wśród przedszkolaków dostrzegamy też dzieci z trudnościami prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej, które przejawiają nieśmiałość, są niepewne w ocenie własnych umiejętności, nie potrafią otworzyć się, nawiązać relacji z rówieśnikami.
Program pt: „JA I MOJE DZIECIĘCE EMOCJE” zawiera cykl zajęć wspomagających rozwój społeczno – emocjonalny, w trakcie których dzieci będą:
- kształtować pozytywny obraz samego siebie;
- uczyć rozpoznawać i nazywać uczucia – własne i cudze;
- organizować sytuacje umożliwiające opisywanie i wyrażanie własnych stanów emocjonalnych poprzez różnorodne formy ekspresji słownej i niesłownej;
- nabywać umiejętności wczuwania się w stany emocjonalne innych (empatia);
- rozwijać umiejętności kontrolowania własnych emocji i niepożądanych zachowań; zachęcane do nawiązywania dialogu – mówienia w sposób otwarty, o tym, co dziecko czuje, czego potrzebuje;
- kształtować umiejętność porozumiewania się;
- wyrabiać umiejętność współżycia w zespole;
- poszukiwać pozytywnych wartości i promować właściwe zachowania;
- integrować i komunikować się w grupie poprzez uczestniczenie w zabawie, ćwiczeniach w celu zacieśnienia więzi emocjonalnych między dziećmi.
- nauczą się wyrażania własnych potrzeb, uczuć w sposób akceptowany w społeczności przedszkolnej; poznają sposobowy wyciszenia lub odreagowania trudnych emocji;
- uczyły się kierować swoimi emocjami i reakcjami w taki sposób, aby były one stosowne do sytuacji, które je wywołały.
- będą mogły rozpoznawać swoje mocne strony , rozwijać wiarę we własne siły, umiejętności, możliwości;
Koordynator projektu: Małgorzata Kołodziej
W piątek 3.XI przedszkolaki z gr. III 🐞 Biedronki odkrywały temat emocji w ramach programu „ Ja i moje dziecięce emocje”. Radość 😊 to pierwszy moduł programu. Może się wydawać, że to bardzo prosta emocja i nie wymaga szczególnego omawiania. Każdy lubi się śmiać, bawić, cieszyć…Trudno jest spotkać człowieka, który nie lubi radości. Radość, to taka emocja, która pokazuje, co jest dla nas bezpieczne i dobre, motywuje do działania i pozwala budować relacje z innymi. Podczas naszych zajęć mogliśmy porozmawiać o tym co sprawia nam radość, rozpoznawaliśmy na podstawie utworów muzycznych radosne piosenki, tańczyliśmy i bawiliśmy się radośnie … Wniosek jest jeden fajnie jest być radosnym przedszkolakiem !!! 🙂