Ja i moje dziecięce emocje

11 października 2023

Program zajęć z zakresu edukacji społeczno-emocjonalnej „JA I MOJE DZIECIĘCE EMOCJE”  realizowany jest w roku szkolnym 2023/2024.  Składa się z cyklu zajęć realizowanych w grupie dzieci 3,4  letnich w grupie  III -integracyjnej.

W trakcie  zajęć wykorzystywane będą  różnorodne zabawy z wykorzystaniem bajkoterapii, zabawy dydaktyczne, integracyjne, zabawy ruchowe, z wykorzystaniem muzyki,  zabawy z elementem dramy, prace plastyczne, rozmowy z wykorzystaniem ilustracji.

Krótko o emocjach… Emocje odgrywają ważną rolę w życiu każdego człowieka. Towarzyszą nam one w różnorodnych sytuacjach, odpowiadają za nasze relacje ze światem zewnętrznym. W okresie przedszkolnym następuje intensywny rozwój dziecka, w tym również rozwój emocjonalny. W tym czasie dzieci poznają, identyfikują i wyrażają emocje, przez co bogaci się i różnicuje ich życie emocjonalne.  Zabawy są podstawową formą działania dzieci, dającą możliwość przeżywania różnorodnych uczuć. Poprzez nie, dzieci stwarzają fikcyjne sytuacje, w czasie których przeżywają szczere uczucia.   

Dzieci w wieku przedszkolnym mają trudności w wyrażaniu emocji i uczuć  a także w rozładowaniu napięć emocjonalnych w akceptowany społecznie sposób. Powyższe kłopoty niejednokrotnie prowadzą do sytuacji konfliktowych, niekiedy nawet do  zachowań agresywnych. Wiele problemu przysparza dzieciom respektowanie ustalonych reguł zachowania. Wśród przedszkolaków dostrzegamy też dzieci z trudnościami prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej, które przejawiają  nieśmiałość, są niepewne w ocenie własnych umiejętności, nie potrafią otworzyć się, nawiązać relacji z rówieśnikami.

Program pt: JA I MOJE DZIECIĘCE  EMOCJE zawiera cykl zajęć wspomagających rozwój społeczno – emocjonalny, w trakcie których dzieci będą:

 • kształtować pozytywny obraz samego siebie;
 • uczyć rozpoznawać i nazywać uczucia – własne i cudze;
 • organizować sytuacje umożliwiające opisywanie i wyrażanie własnych stanów emocjonalnych poprzez różnorodne formy ekspresji słownej i niesłownej;
 • nabywać umiejętności wczuwania się w stany emocjonalne innych (empatia);
 • rozwijać umiejętności kontrolowania własnych emocji i niepożądanych zachowań; zachęcane do nawiązywania  dialogu – mówienia w sposób otwarty, o tym, co dziecko czuje, czego potrzebuje;
 • kształtować umiejętność porozumiewania się;
 • wyrabiać umiejętność współżycia w zespole;
 • poszukiwać pozytywnych wartości i promować właściwe zachowania;
 • integrować i komunikować się w grupie poprzez uczestniczenie w zabawie, ćwiczeniach w celu zacieśnienia więzi emocjonalnych między dziećmi.
 • nauczą się wyrażania własnych potrzeb, uczuć w sposób akceptowany w społeczności przedszkolnej; poznają sposobowy wyciszenia lub odreagowania trudnych emocji;
 • uczyły się kierować swoimi emocjami i reakcjami w taki sposób, aby były one stosowne do sytuacji, które je wywołały.
 • będą mogły rozpoznawać swoje mocne strony , rozwijać wiarę we własne siły, umiejętności, możliwości;

Koordynator projektu: Małgorzata Kołodziej

 

W piątek 3.XI przedszkolaki z gr. III 🐞 Biedronki odkrywały temat emocji w ramach programu „ Ja i moje dziecięce emocje”. Radość 😊 to pierwszy moduł programu. Może  się wydawać, że to bardzo prosta emocja i nie wymaga szczególnego omawiania. Każdy lubi się śmiać, bawić, cieszyć…Trudno jest spotkać człowieka, który nie lubi radości. Radość, to taka emocja, która pokazuje, co jest dla nas bezpieczne i dobre, motywuje do działania i pozwala budować relacje z innymi. Podczas naszych zajęć mogliśmy porozmawiać o tym co sprawia nam radość, rozpoznawaliśmy na podstawie utworów muzycznych radosne piosenki, tańczyliśmy i bawiliśmy się  radośnie … Wniosek jest jeden fajnie jest  być radosnym przedszkolakiem !!! 🙂

Powiązane wpisy

Gramy Zmysłami – II Edycja
Już po raz kolejny grupa III Biedronki w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w Ogólnopolskim  Projekcie Edukacyjnym  „Gramy Zmysłami”. Głównym celem Projektu  jest innowacyjne i…
Czytaj więcej
Magiczna Moc Bajek – II Edycja
Grupa  III „Biedronki” w roku szkolnym 2023/2024 po raz drugi bierze udział w realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” czyli – Bajkowa podróż do…
Czytaj więcej
Każdy inny – wszyscy równi
    W roku szkolnym 2023/2024 grupa IV „Kotki” bierze udział w II Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”. Głównymi celami projektu…
Czytaj więcej
Dziel się uśmiechem 
Dziel się uśmiechem  Program edukacyjno-profilaktyczny ,,Dziel się uśmiechem” XI edycja. Organizatorami programu są Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska. W programie wezmą udział dzieci 6-letnie…
Czytaj więcej
Witaminki – Projekt Edukacyjny
WITAMINKI Projekt edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe. W roku szkolnym 2023/2024 grupa II Motylki bierze udział w  projekcie  edukacyjnym  „Witaminki „ , którego organizatorem jest…
Czytaj więcej
Skip to content