Magiczna Moc Bajek – II Edycja

11 października 2023

Grupa  III „Biedronki” w roku szkolnym 2023/2024 po raz drugi bierze udział w realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” czyli – Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni. Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci wobec osób z niepełnosprawnością.
Cele szczegółowe: 

 • Promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno.
 • Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród
 • Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.
 • Przekazywanie za pośrednictwem Literatury wartości moralnych.
 • Uwrażliwienie na piękno języka polskiego i zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną.
 • Wyzwalanie pozytywnych emocji (radości, zadowolenia, poczucia bezpieczeństwa).
 • Rozwijanie wyobraźni, koncentracji i uwagi, zdolności twórczego myślenia.
 • Wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka.
 • Kształtowanie postawy empatii wobec osób niepełnosprawnych.
 • Przedstawienie dzieci z niepełnosprawnością jako wartościowych ludzi, którzy chcą się bawić, śmiać, uczestniczyć w życiu grupy.
 • Uświadomienie dzieciom swoich praw i obowiązków.
 • Popularyzowanie wśród dzieci animacji jako sztuki oraz tzw. dobrych dobranocek z morałem.
 • Rozwijanie wiedzy o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową.
 • Rozwijanie poczucia odpowiedzialności, poszanowania dla dziedzictwa kulturowego własnej miejscowości, regionu, Ojczyzny.
 • Współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.
  Projekt będzie realizowany modułowo, zadania do wykonania do wyboru.

    Koordynator: Małgorzata Kołodziej, Monika Zelek 

Grupa III Biedronki 🐞 z Przedszkola Publicznego Nr 14 z Oddziałem Integracyjnym w Tarnowie w październiku realizowała I moduł – Szacunek-  🫶 Międzynarodowego Projektu Czytelniczego  „Magiczna moc Bajek”. Przygodę rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie  piosenki projektowej 🎶 i zabawami z Biedronkami  🐞🐞Kropkiem i Kropką – projektowymi maskotkami,  które to samodzielnie wykonaliśmy. Z zadań projektowych meldujemy wykonanie zadanie:
– „Ciasteczka dla seniora” przygotowanie pysznych  mufinek i przekazanie wraz z życzeniami dla klubu 👵👴 Seniora Złoty Wiek W Tarnowie.
– „Międzypokoleniowe działania” – warsztaty plastyczne z seniorami – wykonanie plakatu z użyciem jesiennych🍁🍃🍂🍃🍁 liści zbieranych podczas spacerów .


– W naszej grupie zagościł Krecik – przeczytaliśmy książeczki z jego przygodami oraz obejrzeliśmy bajki. Aby długo został w naszej pamięci kolorowaliśmy 🖍️jego portret i ozdabialiśmy kolorowymi listkami. 🍁🍃🍁

W ramach Programu „Magiczna Moc Bajek”, 22 listopada odbyły się w grupie Biedronek zajęcia pt. „Mały człowiek duża spraw, mały człowiek ma swe prawa”.  Dzieci poznały swoje prawa w oparciu o Konwencję Praw Dziecka  i wiersz M. Brykczyńskiego „Prawa Dziecka”. Przedszkolaki układały pocięte obrazki przedstawiające rożne prawa dzieci oraz na koniec każde z nich pokolorowało obrazek, który przedstawiał powyższą tematykę.

Grupa III Biedronki 🐞 dzisiaj świętowała … Andrzejki połączone z postaciami z bajek 👸🏻🤴🏼🧚‍♂️👑🪄🎊 .  Dzieci bardzo lubią zabawę i taniec a do tego gdy mogą się przeobrazić w ulubioną postać z bajki to dopiero jest frajda !!! Były tańce, zabawy, andrzejkowe wróżby oraz  pyszny poczęstunek 🧁 🧃

W ramach projektu „Magiczna Moc Bajek” dzieci z grupy biedronki wykonały zadanie grudniowe pt. „Fotobudka”. Dzieci w scenerii świątecznej robiły sobie zdjęcia z wykorzystaniem różnych gadżetów. Zabawa ta sprawiła dzieciom mnóstwo radości, bardzo chętnie pozowały do wspólnych zdjęć.

W ramach Projektu „Magiczna Moc Bajek”  – dzieci z grupy III wykonały zadanie „Tacy sami, choć widzimy rękami” – kalambury – czy możliwa jest komunikacja bez użycia mowy? Dzieci chętnie współdziałały w grupach – pokazując przedstawione hasło za pomocą dłoni, całego ciała bez użycia słów, a druga grupa odgadywała zadane „hasła”. Zabawa ta sprawiła dzieciom mnóstwo radości, wywoływała uśmiech na wszystkich buziach ucząc przy tym współdziałania w grupie rówieśniczej.

Dzieci z grupy „Biedronki” w dniu 15 marca wykonały zadanie „Drzewko życzliwości” w ramach projektu „Magiczna Moc Bajek”. Wspólnie zamieszczaliśmy na drzewku miłe „słowa” dla najbliższych oraz kolegów i koleżanek z grupy. W tym samym dniu dzieci poznały bajkę z „dawnych lat” pt. Mały pingwin Pik – Pok. Wspólnie oglądaliśmy bajkę oraz wykonaliśmy broszurkę, w której zawarte zostały najważniejsze informacje o głównym bohaterze: pingwinku Pik-Pok.

W ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek” dzieci z grupy trzeciej wykonały zadanie majowe: „Kolaż Rodzinnych marzeń i pragnień”. Na wstępie dzieci poznały bohatera z dobranocki z dawnych lat – Dobromira. Jest to główny bohater z bajki „ Pomysłowy Dobromir” i obejrzały odcinek „Skrzydlate marzenia”. Z dziećmi została przeprowadzona rozmowa na temat,  obejrzanej bajki. Dzieci opowiadały o swoich marzeniach i pragnieniach.  Następnie przedszkolaki przedstawiły na kartkach swoje pragnienia, rysując to o czym marzą, oraz wspólnie stworzyły kolaż z powstałych prac.

Powiązane wpisy

Ja i moje dziecięce emocje
Program zajęć z zakresu edukacji społeczno-emocjonalnej „JA I MOJE DZIECIĘCE EMOCJE”  realizowany jest w roku szkolnym 2023/2024.  Składa się z cyklu zajęć realizowanych w grupie…
Czytaj więcej
Gramy Zmysłami – II Edycja
Już po raz kolejny grupa III Biedronki w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w Ogólnopolskim  Projekcie Edukacyjnym  „Gramy Zmysłami”. Głównym celem Projektu  jest innowacyjne i…
Czytaj więcej
Każdy inny – wszyscy równi
    W roku szkolnym 2023/2024 grupa IV „Kotki” bierze udział w II Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”. Głównymi celami projektu…
Czytaj więcej
Dziel się uśmiechem 
Dziel się uśmiechem  Program edukacyjno-profilaktyczny ,,Dziel się uśmiechem” XI edycja. Organizatorami programu są Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska. W programie wezmą udział dzieci 6-letnie…
Czytaj więcej
Witaminki – Projekt Edukacyjny
WITAMINKI Projekt edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe. W roku szkolnym 2023/2024 grupa II Motylki bierze udział w  projekcie  edukacyjnym  „Witaminki „ , którego organizatorem jest…
Czytaj więcej
Skip to content