Aerobik - Zumba
Dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 14
z Oddziałem Integracyjnym w szeregach Klubu Wiewiórka
W ramach nawiązanej współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem Zarząd Rejonowy dla Powiatu Grodzkiego w Tarnowie wszystkie dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 14 z Odziałem Integracyjnym w Tarnowie wstąpiły w szeregi Klubu Wiewiórka. Klub Wiewiórka jest jednostką organizacyjną Polskiego Czerwonego Krzyża skierowaną do najmłodszych. Idea należenia do klubu jest bardzo prosta. Opiera się na oddziaływaniu zdrowotnym skierowanym do dzieci. Działania te mają na celu kształtowanie i utrwalanie nawyków związanych z higieną jamy ustnej i odżywianiem.
Do obowiązków członka Klubu Wiewiórka należy:
– posiadanie własnej prawidłowej szczoteczki do zębów,
– codzienne mycie zębów rano, wieczorem i po jedzeniu,
– dokonywanie okresowych, rejestrowanych przeglądów jamy ustnej i zębów u stomatologa,
– picie mleka, jedzenie serów, owoców i warzyw.
Wdrażanie wśród dzieci działań pozwala na dobre przyswojenie treści zdrowotnych, a nabyte umiejętności i doświadczenia pozostaną nawykami na całe życie. Odbywa się to drogą naśladownictwa w trakcie zabawy, praktycznych zajęć przedszkolnych – podczas właściwego szczotkowania zębów. Propaguje się odpowiednie zwyczaje żywieniowe, a przede wszystkim ograniczenie spożycia słodyczy na rzecz mleka, sera, warzyw i owoców. Do współpracy zostali włączeni rodzice, którzy kontrolują uzębienie dzieci u stomatologa i potwierdzają wizytę wpisem w legitymacji członkowskiej Klubu Wiewióra. Podziw i sympatię u dzieci wzbudza wiewiórka – bardzo zapobiegliwe oraz ciągle gryzące zwierzątko – będąca symbolem zdrowych zębów. Obrazek z wiewiórką zaopatrzoną w szczoteczkę, pastę do zębów i kubek, znalazł się w każdej przedszkolnej łazience. Okazją do zabaw i wspólnego świętowania w przedszkolu są uroczystości związane z przynależnością do klubu, podczas których organizowane są quizy, konkursy, zabawy dydaktyczne, gry. Utrwalaniu właściwych nawyków higienicznych i żywieniowych pomagają piosenki i tańce. W czasie zajęć dzieci mają możliwość rozwiązywania rebusów, zagadek o tematyce stomatologicznej i higienicznej. Dzieci wstępujące w szeregi Klubu Wiewiórka otrzymują legitymację członkowską oraz odznakę z symbolem klubu, którą z dumą noszą przypiętą na piersi. Działalność Klubu Wiewiórka w przedszkolu to bardzo atrakcyjny i skuteczny sposób dotarcia ze stomatologiczną i oświatą zdrowotną do najmłodszych dzieci. Scenariusze i pomoce wykorzystywane na zajęciach wzbogaciły zaplecze pomocy dydaktycznych przedszkola.
Program edukacji plastycznej „Artystą być”
Program opracowała mgr Urszula Golanowska
W osobowości każdego dziecka zawarty jest potencjał twórczy. Największe możliwości jego uzewnętrzniania daje sztuka. Dziecko, które tworzy, wzbogaca swą osobowość, poznaje swoje wewnętrzne reakcje. Sztuka przyczynia się do wzbogacania intelektu, odzwierciedla emocje dziecka, pobudza jego wyobraźnię. Motywacją do opracowania programu były moje wieloletnie obserwacje i doświadczenie pedagogiczne, które wskazują, że właśnie na okres przedszkolny przypada bardzo aktywny rozwój dziecięcej twórczości plastycznej, a ta dostarcza dzieciom wiele radości oraz wpływa na ich ogólny rozwój. Szukając rozwiązań niekonwencjonalnych, podnosząc atrakcyjność zajęć plastycznych, pobudzając wyobraźnię i fantazję wyzwalamy u dzieci aktywność twórczą i naturalną radość tworzenia u małych artystów. Ponadto celem programu jest poszerzenie doświadczeń plastycznych dzieci, szeroki kontakt ze sztuką, a także podniesienie jakości pracy przedszkola. Celem ogólnym programu jest rozmiłowanie dzieci w sztuce plastycznej poprzez aktywizowanie do twórczego działania, poszerzenie doświadczeń plastycznych tworząc w różnych technikach, odczuwanie radości i satysfakcji z własnych działań oraz wzbogacony kontakt ze sztuką i jej twórcami.
KÓŁKO MATEMATYCZNE – KLUB MISIA MATYSIA
Pomysł stworzenia Przedszkolnego Klubu Matematycznego Misia Matysia zrodził się z potrzeby uzupełnienia zajęć matematycznych organizowanych w przedszkolu. Zajęcia prowadzić będzie nauczycielka mgr Grażyna Szawlińska. Czas trwania zajęć: 0,30 min. Grupa liczyć będzie 10 dzieci. Zabawy w Klubie będą tak prowadzone, aby dzieci miały dostatecznie dużo czasu na własne doświadczenia i eksperymenty, i żeby na ich podstawie mogły mówić o dostrzeżonych prawidłowościach oraz formułować wnioski, w myśl zasady, że dziecko uczy się przez działanie, co najlepiej odzwierciedlają słowa lekarki i pedagoga Marii Montessori: „Pomóż mi to zrobić samodzielnie”. Podczas zabaw i gier organizowanych w Klubie szczególnie dużo czasu poświęcone zostanie kształtowaniu tych pojęć i wiadomości, których przyswojenie sprawia dzieciom najwięcej trudności, a są to:
– rozumienie stałej liczebności zbioru bez względu na układ i cechy jakościowe liczonych przedmiotów,
– pojęcia stałości: długości, masy i pojemności,
– umiejętność segregowania i klasyfikowania,
– rozumienie symboli wykorzystywanych w zapisie czynności matematycznych.
Uzupełnieniem zabaw będą multimedialne programy edukacyjne z zakresu pojęć matematycznych, których celem będzie kształtowanie umiejętności sensoryczno – motorycznych, podnoszenie motywacji do zdobywania wiedzy, wszechstronny rozwój dziecka i rozwijanie umiejętności związanych z obsługą komputera. Pośrednikiem pomagającym dzieciom w utrwalaniu wiadomości będzie maskotka pluszowego Misia Matysia. To on będzie zapraszał dzieci do wspólnych zabaw, będzie proponował rożne zadania do wykonania, to jemu dzieci będą pomagały , gdy czegoś nie będzie potrafił zrobić. Na zakończenie całego cyklu zajęć, dzieci otrzymają pamiątkowe znaczki KLUBU MISIA MATYSIA.
Kółko literackie – Mały czytelnik
Program Mały czytelnik opracowany został w oparciu o Program Wychowania Przedszkolnego Zabawy z porami roku – Iwony Grygorowicz; red. merytoryczna Iwona Lewkowicz. Program jest zgodny z Podstawą programową wychowania przedszkolnego dla przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego. (Roz. MEN z dnia 24lutego 2017r. Dz. U. Warszawa, dnia 24 lutego 2017r. poz. 356)
Cel główny:
Wspieranie i rozwój czytelnictwa wśród dzieci – pobudzanie i pogłębianie motywacji dzieci
w wieku przedszkolnym do nauki czytania poprzez stwarzanie optymalnych warunków
do rozwijania ich zainteresowań czytelniczych.
Cele szczegółowe:
– Kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i ich szanowania.
– Budzenie zaciekawienia książką.
– Doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
– Zaznajomienie dzieci z utworami znanych autorów książek dla dzieci, np. Jana Brzechwy,Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, i twórczością bajkopisarzy.
– Przeciwdziałanie uzależnieniu od telewizji i komputerów.
– Nabywanie wzorów pięknej polskiej mowy poprzez kontakt z utworami literatury dziecięcej.
– Rozwijanie języka, pamięci i wyobraźni dziecka.
– Rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie , rozbudzanie ciekawości świata.
– Wspólne przeżywanie z bohaterami książek emocjonujących przygód.
– Nauka obcowania z literaturą w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy.
– Wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka.
Aerobik - Zumba
Kółko sportowo – taneczne Aerobik – Zumba
Program zajęć dodatkowych kółka sportowego
dla dzieci w wieku przedszkolnym Mali sportowcy.
Cel główny:
Zorganizowanie czasu wolnego wychowankom oraz zainteresowanie ich aktywnością fizyczną jako umiejętnością pożytecznie wykonywaną w życiu codziennym, która to z czasem może przerodzić się w interesujące hobby i aktywne spędzanie czasu wolnego.
Cele szczegółowe:
– zapoznanie dzieci z zespołowymi grami sportowymi,
– kształtowanie postaw fair play w sporcie jak i poza nim,
– rozwijanie i doskonalenie ogólnej sprawności i wydolności organizmu dziecka poprzez różnorodne
formy aktywności ruchowej
– uświadomienie korzyści wynikających z aktywności ruchowej
– usprawnianie wszystkich narządów poprzez aktywność ruchową oraz doskonalenie wytrzymałości
fizycznej
– przygotowanie mentalne do współpracy w grupie, zdrowej rywalizacji, umiejętności pogodzenia się
z przegraną oraz szacunku do przeciwnika
– doskonalenie umiejętności pokonywania coraz trudniejszych zadań ruchowych
– nabywanie umiejętności rozładowywania napięć i emocji
– wyzwalanie kreatywnej postawy,
– przestrzeganie zasad higieny,
– kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania się i jego znaczenia dla organizmu
– poznanie zabaw, ćwiczeń oraz gier ruchowych
– poznanie i zrozumienie znaczenia aktywności ruchowej dla zdrowia
– poznanie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych
– poznanie własnych możliwości ruchowych i umiejętne dostosowanie aktywności ruchowej oraz
stopnia trudności zadań do własnych możliwości
Nauczyciel prowadzący: mgr Bartosz Bommersbach