Każdy inny – wszyscy równi

27 września 2023

Plakat informujący o przystąpieniu do projektu edukacyjno-społecznego Każdy Inny - wszyscy równi.Tablica informacyjna dotycząca projektu KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI

 

 

W roku szkolnym 2023/2024 grupa IV „Kotki” bierze udział w II Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego Każdy inny – wszyscy równi”.
Głównymi celami projektu są:
−Uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
−Rozwijanie empatii i tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
−Likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
−Przygotowanie do współuczestniczenia z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życiu.
Projekt składa się czterech bloków:
−BLOK I – WIEDZA TEORETYCZNA
−BLOK II – POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE
−BLOK III – NIEWIEDZA RODZI STRACH
−BLOK IV – INTEGRACJA CZY INKLUZJA?
W każdym z obszarów prowadzone są działania dopasowane do możliwości i wieku dzieci i dotyczą osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Koordynator mgr Aleksandra Strojna – Pałamar

 
W ramach projektu w grupie dzieci 5-letnich zostały przeprowadzone zajęcia wprowadzające w tematykę niepełnosprawności. Założono również kącik książek „Bez barier”.

Dzieci z grupy IV zrealizowały kolejne zadanie w ramach projektu „Każdy inny – wszyscy równi”. Poruszona tematyka nawiązywała do Dnia Osób Niesłyszących, który przypada na dzień 29 września. Wprowadzeniem do zajęć był ukryty w „Magicznej puszce” – ślimak. Dzieci miały okazję do swobodnych wypowiedzi i podawania swoich skojarzeń. Następnie usystematyzowano ich wiedzę i zaprezentowano budowę ucha. Dzieci z zaciekawieniem odkryły „ślimaka” znajdującego się w uchu, który odpowiada za prawidłowe słyszenie. Dzięki filmowi edukacyjnemu dowiedziały się co się dzieje, kiedy ślimak nie działa i jaką rolę odgrywają aparaty słuchowe w życiu osób z wadami słuchu. „Kotki” miały okazję doświadczyć jak to jest, kiedy słyszy się gorzej – dzięki zabawie z wykorzystaniem słuchawek wygłuszających. Dla niektórych było to zaskakujące doświadczenie. Następnie dzieci rozmawiały o sposobach komunikacji w przypadkach, kiedy słuchu nie da się polepszyć lub naprawić. Poznały podstawowe zwroty w Polskim Języku Migowym, takie jak: „Dziękuję”, „Dzień dobry”, „Przepraszam”, „Proszę”, „Mama”, „Tata”. Na koniec wysłuchały bajki z serii Bez barier – pt. „Ślimak”, która podsumowała zajęcia. W trakcie realizacji tego tematu dzieci wykazały się dużą wiedzą nt. osób z niepełnosprawnością narządu słuchu, z chęcią uczestniczyły w zajęciach oraz z dużym zaangażowaniem uczyły się zwrotów w PJM. 

 

Październik to Międzynarodowy Miesiąc AAC – ang. Augmentative and Alternative Communications. Komunikacja alternatywna i wspomagająca została opracowana ze względu na potrzeby osób, które z różnych powodów nie mogą, nie potrafią lub mają ograniczoną możliwość porozumiewania się w sposób werbalny. W związku z tym, grupa dzieci 5-letnich zrealizowała kolejne zadania w ramach projektu. Zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne nt wybranych metod komunikacji – PCS oraz Makaton. Dzieci zapoznały się z książkami komunikacyjnymi, tworzyły plany dotyczące aktywności w przedszkolu, domu i na dworze. Oglądnęły filmy edukacyjne, które przybliżyły funkcjonowanie i zastosowanie systemu MAKATON. Wyzwaniem okazało się doświadczenie cichej zabawy. Przez 5 minut dzieci bawiły się bez słów. Do dyspozycji miały obrazki PCS. Czy trudno grać w grę planszową bez mówienia? Czy da się współpracować przy zabawie bez rozmowy? Dla naszych „Kotków” zadanie to, okazało się wyjątkowo łatwe lecz równie przyjemne. Zabawa miała na celu zwrócenie uwagi dzieci, na sytuację osób, które mają trudności w komunikacji werbalnej.

 

13 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych. W ramach projektu „Każdy inny -wszyscy równi” dzieci z grupy „Kotków” brały udział w zajęciach edukacyjnych na temat osób z dysfunkcją wzroku. Zajęcia miały na celu zwrócenie uwagi na osoby z dysfunkcją wzroku w naszym społeczeństwie i środowisku, wzbudzenie empatii wobec osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz kształtowanie tolerancji wobec osób z niepełnosprawnościami. W części teoretycznej dzieci zostały zapoznane z językiem Braille’a, przedmiotami ułatwiającymi funkcjonowanie osób niewidomych, oglądali film edukacyjny przybliżający im życie osoby niewidomej. „Kotki” próbowały wczuć się w sytuację osób niewidomych poprzez różnorodne zabawy z zasłoniętymi oczami. Dzieci rysowały, pokonywały tor przeszkód, próbowały przemieszczać się do celu, rozpoznawały przedmioty za pomocą dotyku, a wszystko to z zasłoniętymi oczami. I choć zajęcia miały charakter zabawy, to dzieci z przejęciem i zaangażowaniem w nich uczestniczyły. Podejmowały próby bycia przewodnikiem osoby, która nie widzi oraz uświadomiły sobie, że uszkodzony wzrok w dużym stopniu ogranicza codzienne funkcjonowanie.

grafika wyróżniająca: <a href=”https://pl.freepik.com/darmowe-wektory/gry-na-swiezym-powietrzu-dla-niepelnosprawnych-dzieci-na-wozku inwalidzkim_4024871.htm#page=3&query=osob%20niepelnosprawnych&position=0&from_view=search&track=ais”>Obraz autorstwa macrovector</a> na Freepik

Powiązane wpisy

Ja i moje dziecięce emocje
Program zajęć z zakresu edukacji społeczno-emocjonalnej „JA I MOJE DZIECIĘCE EMOCJE”  realizowany jest w roku szkolnym 2023/2024.  Składa się z cyklu zajęć realizowanych w grupie…
Czytaj więcej
Gramy Zmysłami – II Edycja
Już po raz kolejny grupa III Biedronki w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w Ogólnopolskim  Projekcie Edukacyjnym  „Gramy Zmysłami”. Głównym celem Projektu  jest innowacyjne i…
Czytaj więcej
Magiczna Moc Bajek – II Edycja
Grupa  III „Biedronki” w roku szkolnym 2023/2024 po raz drugi bierze udział w realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” czyli – Bajkowa podróż do…
Czytaj więcej
Dziel się uśmiechem 
Dziel się uśmiechem  Program edukacyjno-profilaktyczny ,,Dziel się uśmiechem” XI edycja. Organizatorami programu są Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska. W programie wezmą udział dzieci 6-letnie…
Czytaj więcej
Witaminki – Projekt Edukacyjny
WITAMINKI Projekt edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe. W roku szkolnym 2023/2024 grupa II Motylki bierze udział w  projekcie  edukacyjnym  „Witaminki „ , którego organizatorem jest…
Czytaj więcej
Skip to content