Ogólnopolski Projekt Edukacyjny – Zabawa sztuką

18 września 2023

 W roku szkolnym 2023/2024 grupa „Kotki” bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Zabawa sztuką” , którego celem jest rozwój twórczej aktywności dzieci, zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi oraz wprowadzenie w świat sztuki o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, europejskim i światowym. Przed nami zadania projektowe wymagające kreatywności. Serdecznie zapraszamy do obserwowania naszych plastycznych zmagań, które będziemy umieszczać w formie fotorelacji już wkrótce.

koordynator projektu – mgr Magdalena Kajmowicz

 

25 października zrealizowaliśmy pierwsze zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ZABAWA SZTUKĄ pt. „Ożywiony obraz”. Dzieci zaprojektowały i własnoręcznie wykonały marionetki inspirowane obrazami Tadeusza Makowskiego – jednego z najwybitniejszych artystów polskich XX wieku. Następnie wprowadzaliśmy kukiełki w ruch bawiąc się w teatralną improwizację zgodną z tematyką obrazów: „Czworo dzieci z trąbą”, „Troje dzieci pod drogowskazem”, „Dwoje dzieci z królikiem” oraz „Chłopiec z bocianem”. Naszym natchnionym artystom towarzyszyło mnóstwo pozytywnych emocji od zaciekawienia, zachwytu, konstruktywnego zawstydzenia teatralnego, aż po dumę z wykonania marionetki według własnego pomysłu. Nasze pierwsze wytwory wykonane podczas zabaw sztuką będzie można oglądać na tablicy w korytarzu przedszkolnym. Zapraszamy!

 

„Działamy” – pod takim hasłem odbył się happening artystyczny w naszym przedszkolu, w dniach 23 – 24 listopada. Wspólne tworzenie dzieła sztuki było kolejnym zadaniem w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa Sztuką”. Zabawa polegała na stworzeniu  przez społeczność przedszkolną wspólnego obrazu. Każdy mógł wykazać się inwencją twórczą i malować według własnego pomysłu. Efekt końcowy przeszedł nasze oczekiwania, a pomysłowej twórczości dzieci i ich rodziców nie było końca! Brawa dla artystów małych i dużych!
 

 

Grupa „Kotki” zrealizowała kolejne zadanie z projektu „Zabawa sztuką”. Tym razem dzieci poznały niezwykle trudną, pracochłonną ale za to jakże magiczną sztukę witrażu. Kolorowe szkiełka zaczarowały naszą salę podczas doświadczeń ze światłem słonecznym i latarki. Przedszkolaki miały okazję poznać sprzęt specjalistyczny – lutownicę, ołów, taśmę miedzianą oraz diamentowy nóż do szkła. Zainspirowane małymi witrażami, szkicami a także wydrukami słynnego artysty Stanisława Wyspiańskiego dzieci mogły same zaczarować przedszkolne szyby witrażowymi ozdobami. Przepiękny efekt końcowy, wzbogacony o grę światła, będzie towarzyszył nam w sali przez najbliższe kilka dni.

Kolejne artystyczne wyzwanie za nami! Tym razem dzieci z grupy „Kotki” wykonały kamienne arcydzieła inspirowane francuskim malarzem Robertem Delaunay. Geometryczne kształty i mocne kolory stały się motywem przewodnim dziecięcej sztuki. W ten sposób powstały niezwykłe prace, którym towarzyszyły kolorowe historie, twórcze pomysły a w rezultacie pofarbowany był nawet przedszkolny stół! Uczestnictwo w projekcie edukacyjnym „Zabawa sztuką” dostarcza za każdym razem wiele radości, odkrywa plastyczne talenty oraz wzbudza ciekawość światem sztuki.

 

Grupa „Kotki” realizowała kolejne zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”. Tym razem sprawdzaliśmy czy obrazy mogą wydawać dźwięki. Przy pomocy kolorowych przedmiotów z naszej sali dzieci odtwarzały obraz Kandinsky’ego „Studium koloru: Kwadraty z koncentrycznymi okręgami”. Następnie używając dzwonków diatonicznych oraz cymbałków wybrzmiewały odpowiedniki kolorystyczne naszych dzieł. To była niesamowita przygoda muzyczna. Kolejna tajemnica świata sztuki rozwiązana: obrazy mogą brzmieć – i to jak pięknie!

Ostatnie tegoroczne wyzwanie z Programu Edukacyjnego „Zabawa Sztuką” wyłoniło prawdziwe skarby: przepiękne modelki, przystojni modele oraz niezwykle utalentowani mali projektanci! Podczas „Pokazu Mody” inspirowanego twórczością Pabla Picasso oraz Pieta Mondriana rozbrzmiewały gromkie brawa i wiwaty! Byliśmy pod ogromnym wrażeniem kreatywności dzieci, które przy użyciu zaledwie taśmy i kawałków materiału tworzyły suknie balowe, letnie koszule, torebki, materiałowe kwiaty i biżuterię. Twórczości nie było końca a zrealizowane projekty mogłyby trafić do niejednego butiku tarnowskiego. Uwaga Paryż, Tokio, Berlin – nadchodzą utalentowane „kociaki”, które zrewolucjonizują świat mody!

Powiązane wpisy

Ja i moje dziecięce emocje
Program zajęć z zakresu edukacji społeczno-emocjonalnej „JA I MOJE DZIECIĘCE EMOCJE”  realizowany jest w roku szkolnym 2023/2024.  Składa się z cyklu zajęć realizowanych w grupie…
Czytaj więcej
Gramy Zmysłami – II Edycja
Już po raz kolejny grupa III Biedronki w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w Ogólnopolskim  Projekcie Edukacyjnym  „Gramy Zmysłami”. Głównym celem Projektu  jest innowacyjne i…
Czytaj więcej
Magiczna Moc Bajek – II Edycja
Grupa  III „Biedronki” w roku szkolnym 2023/2024 po raz drugi bierze udział w realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” czyli – Bajkowa podróż do…
Czytaj więcej
Każdy inny – wszyscy równi
    W roku szkolnym 2023/2024 grupa IV „Kotki” bierze udział w II Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”. Głównymi celami projektu…
Czytaj więcej
Dziel się uśmiechem 
Dziel się uśmiechem  Program edukacyjno-profilaktyczny ,,Dziel się uśmiechem” XI edycja. Organizatorami programu są Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska. W programie wezmą udział dzieci 6-letnie…
Czytaj więcej
Witaminki – Projekt Edukacyjny
WITAMINKI Projekt edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe. W roku szkolnym 2023/2024 grupa II Motylki bierze udział w  projekcie  edukacyjnym  „Witaminki „ , którego organizatorem jest…
Czytaj więcej
Skip to content