Dziel się uśmiechem 

22 września 2023

Dziel się uśmiechem 

Program edukacyjno-profilaktyczny ,,Dziel się uśmiechem” XI edycja. Organizatorami programu są Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska. W programie wezmą udział dzieci 6-letnie z grupy V i VI w terminie od października 2023 r. do marca 2024 r. Celem programu jest edukacja dzieci na temat prawidłowej higieny jamy ustnej.

                                                                                Koordynator programu mgr Żaneta Schenk.

Starszaki z grupy V i VI rozpoczęły realizację Ogólnopolskiego programu ,,Dziel się uśmiechem”. Podczas pierwszego zajęcia pt.: ,,Moje zęby” w ciekawy sposób przyswoiły zagadnienia związane z budową, rolą i funkcjami zębów oraz ich rodzajami. Wskazane zostały powody dla których trzeba dbać o higienę jamy ustnej. W otrzymanych kartach pracy dzieci zapoznały się z ciekawymi zadaniami, które w atrakcyjny sposób przybliżają zasady dbania o zdrowy uśmiech.

Starszaki z grupy V i VI zrealizowały kolejne zagadnienia Ogólnopolskiego programu ,,Dziel się uśmiechem”. Podczas zajęcia pt.: ,,Dbam o zęby” poznały cztery proste kroki dla zdrowych i czystych zębów. Dzieci zapoznały się z zasadami prawidłowego i skutecznego mycia zębów. Zostały zaznajomione z dodatkowymi środkami higieny jamy ustnej, takimi jak nić dentystyczna, płyn do płukania ust oraz guma bezcukrowa. Dzieci oswajały się ze znaczeniem regularnych kontroli stomatologicznych. Wypełniały zadania, które w atrakcyjny sposób przybliżają zasady dbania o zdrowy uśmiech.

,,Pomocnicy zdrowych zębów „W kolejnym zagadnieniu programu ,,Dziel się uśmiechem” realizowanym w grupie V i VI starszaków położono nacisk na poznanie naturalnych sprzymierzeńców zdrowych zębów: fluor, dietę i ślinę. Podczas realizacji zajęcia pt.,, Pomocnicy zdrowych zębów ” omówiono profilaktykę fluorową. Wskazano związek codziennej diety ze zdrowiem zębów. Poruszono temat związku śliny z dbałością o zęby. Zwrócono uwagę na rolę gumy bezcukrowej w zachowaniu higieny jamy ustnej. W otrzymanych kartach pracy dzieci w dalszym ciągu utrwalały cztery proste kroki dla zdrowych i czystych zębów .

Dzieci z grupy V i VI podczas ostatnich zajęć programu ,,Dziel się uśmiechem ” pt. ,,Idę do dentysty” uświadomiły sobie o konieczności regularnych kontroli jamy ustnej u lekarza dentysty. Ugruntowały wiedzę na temat korzyści płynących ze stosowania profilaktyki stomatologicznej. Zdobyta wiedza płynąca z programu zostanie z dziećmi na długie lata i zachęci je do dbania o zęby by jak najdłużej były zdrowe i piękne, oraz do dzielenia się uśmiechem. Wszak dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk. Jest synonimem szczęścia i radości. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków.

Powiązane wpisy

Ja i moje dziecięce emocje
Program zajęć z zakresu edukacji społeczno-emocjonalnej „JA I MOJE DZIECIĘCE EMOCJE”  realizowany jest w roku szkolnym 2023/2024.  Składa się z cyklu zajęć realizowanych w grupie…
Czytaj więcej
Gramy Zmysłami – II Edycja
Już po raz kolejny grupa III Biedronki w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w Ogólnopolskim  Projekcie Edukacyjnym  „Gramy Zmysłami”. Głównym celem Projektu  jest innowacyjne i…
Czytaj więcej
Magiczna Moc Bajek – II Edycja
Grupa  III „Biedronki” w roku szkolnym 2023/2024 po raz drugi bierze udział w realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” czyli – Bajkowa podróż do…
Czytaj więcej
Każdy inny – wszyscy równi
    W roku szkolnym 2023/2024 grupa IV „Kotki” bierze udział w II Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”. Głównymi celami projektu…
Czytaj więcej
Witaminki – Projekt Edukacyjny
WITAMINKI Projekt edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe. W roku szkolnym 2023/2024 grupa II Motylki bierze udział w  projekcie  edukacyjnym  „Witaminki „ , którego organizatorem jest…
Czytaj więcej
Skip to content