Jak dbać o naturę i żyć ekologicznie?

Jak dbać o naturę i żyć ekologicznie?

Grupa V – Motylki 

Jak dbać o naturę i żyć ekologicznie? Ta wiedza przyda się nam każdego dnia.

Nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, a przede wszystkim przejawem troski o przyszłość naszej planety i najmłodszych pokoleń. Wychowanie dziecka w duchu eko i zrównoważonego rozwoju kształtuje w nim wrażliwość, odpowiedzialność, a także sprzyja aktywnemu życiu w zgodzie z naturą oraz byciu oszczędnym. Dorośli powinni dokładać wszelkich starań, aby szacunek do środowiska był dla dziecka czymś zupełnie naturalnym i przyjemnym. Dzieci uczą się poprzez obserwację i naśladowanie. Właśnie dlatego naukę życia w zgodzie z naturą najlepiej rozpocząć od siebie. Jeśli mama i tata właściwie się odżywiają, nie eksploatują w dużym stopniu urządzeń elektronicznych, aktywnie spędzają czas na zewnątrz, istnieje duża szansa, że najmłodsi będą powielali te schematy.

Nie marnujmy  zatem żywności, wody, energii, segregujmy śmieci, dbajmy o naturę i własną kondycję.

W jaki sposób się to robić?  Kilka cennych wskazówek!

Sposoby na naukę ekonawyków w domu:

  • Gaście światło w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma.
  • Wyłączajcie z prądu urządzenia, z których nikt nie korzysta.
  • Razem segregujcie śmieci i umieszczajcie je w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach. Przed wyrzuceniem opakowań z kartonu lub plastiku pamiętajcie o ich zgnieceniu i oderwaniu etykiet.
  • Zabierajcie na zakupy torby wielokrotnego użytku.
  • Podczas mycia zębów, rąk czy twarzy zawsze zakręcajcie kran i sprawdźcie, czy nie kapie z niego woda.
  • Wspólnie rysujecie lub piszecie? Zapisujcie kartki po obu stronach.
  • Kanapki do szkoły pakujcie w pojemniki wielokrotnego użytku, a zamiast jednorazowych butelek lepiej sprawdzi się bidon.
  • Jako worki na śmieci wykorzystujcie stare reklamówki.
  • Kupujcie nowe rzeczy dopiero wtedy, kiedy starych nie da się już naprawić lub są zużyte.

Sposoby na naukę ekonawyków poza domem:

  • Tłumaczcie dzieciom, że otaczająca nas przyroda to dom dla zwierząt i roślin, uczcie ich nazw, tego, co lubią jeść, jak się zachowują oraz gdzie mieszkają. Przy każdej możliwej okazji przyglądajcie się roślinom i zwierzętom.
  • Wyjaśnijcie, że na łonie przyrody nie wolno hałasować i śmiecić. Nie należy również zanieczyszczać wody.
  • Aktywnie spędzajcie czas wolny – jak najczęściej wybierajcie się na wycieczki do lasu, piesze lub rowerowe – bez samochodu.
  • Okazujcie troskę zwierzętom. Na przykład zimą, gdy ptakom brakuje pożywienia, możecie zawiesić na balkonie czy w parku karmnik. Pamiętajcie o umieszczeniu w nim odpowiedniej paszy, przeznaczonej specjalnie dla ptaków. Możecie zbudować także hotel dla owadów.

Jak być eko? My już wiemy …..

Co dzień korzystamy z energii elektrycznej i wody, wyrzucamy śmieci i używamy samochodów. Robimy to, nie zastanawiając się gdzie trafiają odpady z naszego domu, a prąd w gniazdku i wodę w kranie traktujemy jak coś zupełnie naturalnego i niewyczerpalnego. Coraz częściej obserwujemy jednak anomalie pogodowe, zmiany klimatu i stale podnoszącą się średnią temperaturę roczną w każdej strefie klimatycznej, a także rosnące zanieczyszczenie powietrza w miastach. Nadszedł czas abyśmy zrozumieli, że to od naszych codziennych zachowań zależy jakość środowiska w najbliższym otoczeniu, zdrowie i przyszłość naszych dzieci, a także losy Ziemi. A przecież bycie „eko” wcale nie jest trudne. Wystarczy kilka podstawowych zasad, aby zadbać o środowisko naturalne.

  1. Oszczędzaj prąd
  2. Woda na wagę złota
  3. Segreguj odpady
  4. Daj odpadom drugie życie
  5. Piechotą ekologicznie i zdrowo
  6. Ekologiczne gotowanie
  7. Ciepło, cieplej, za ciepło

Powiązane wpisy

Dzień Ziemi
W naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Ziemi w atmosferze radości, nauki i troski o naszą planetę. Przedszkolaki dowiedziały się, jak dbać o środowisko naturalne poprzez segregowanie…
Czytaj więcej
Skąd się biorą produkty ekologiczne
Biedronki w ramach realizacji programu ekologicznego dowiedziały się „Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Na początku obejrzały film, ich zadaniem było zaobserwowanie skąd pochodzą takie produkty,…
Czytaj więcej
Posprzątajmy razem Tarnów!
Kotki wzięły udział w  ekologicznej akcji „Posprzątajmy razem Tarnów”, której koordynatorem jest Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Tarnowie. Kotki wyruszyły na wyprawę by…
Czytaj więcej
Zielony Kącik u Biedronek
Grupa VI  Biedronki postanowiła założyć w sali pachnący zielony ogródek. Zgromadziliśmy potrzebne przybory: doniczki, konewki, łopatki, ziemię, nasiona i sadzonki roślin. Przed przystąpieniem do pracy…
Czytaj więcej
Prelekcja ekologiczna nt bioróżnorodności w naszym mieście.
  Dzieci z grup: IV, V i VI wzięły udział w edukacyjnej prelekcji o bioróżnorodności w naszym mieście, podczas której dowiedziały się, jak ważna jest…
Czytaj więcej
Stokrotki zakładają hodowle roślin
Założenie hodowali szczypiorku i rzeżuchy przez Stokrotki. Dzieci będą obserwować wzrost posadzonych roślin, a gdy urosną spożywać dla zdrowia.
Czytaj więcej
Przejdź do treści