Porady w dobie narodowej kwarantanny

10 maja 2021

Rozwój dziecka, rozwój jego osobowości nie zatrzymał się wraz z pozostaniem w domu.
W tym rozwoju uczestniczą rodzice, a my nauczyciele uczestniczymy w nim pośrednio – pomagając rodzicom.

Osobowość składa sie z dwóch sfer – kierunkowej i instrumentalnej. Obie powinny rozwijać się jednocześnie, choć dzisiaj o to trudno. Instrumentalna sfera to inteligencja, wiedza, umiejętności, nawyki, uzdolnienia – o ten rodzaj dbamy każdego dnia chociażby rozmawiając z dzieckiem, odpowiadając na jego pytania w sposób wyczerpujący, wykonując zadania – oczywiście dawkując
 je tak, by dziecko widziało w tym sens, by były motywacją do dalszego działania.

Kierunkowa sfera zaś, to marzenia, potrzeby, oczekiwania dziecka – to w dzisiejszej sytuacji może być po prostu chęć rozmowy z kolegą, koleżanką z grupy.  Jest wiele komunikatorów – postarajmy się dzieciom umożliwić to w sposób on-line.

Co robić by przetrwać ten trudny czas ?

  1. Zachowajmy rytm dnia – niech dzień nie będzie piżamowy. Warto wstawać o stałych porach, zadbać o wygląd, ubrać się. Codzienne rytuały pozwolą nam zachować namiastkę normalności.
  2. Ustalmy wraz z członkami rodziny co dzisiaj będziemy robić – zapiszmy sobie na kartce i pozwólmy dzieciom „odhaczać” to co zrobiliśmy – dzieci to uwielbiają – w ten sposób nauczymy ich planowania, dyscypliny i odpowiedzialności.

3.Zmieńmy sposób myślenia – kwarantanna to nie kara – to czas dla mojej rodziny.

  1. Pozostańmy w stałym kontakcie ze znajomymi, rodziną – media społecznościowe, telefony nam to ułatwiają.
  2. Niepokój jest normalny! Spróbujmy nie martwic się przez cały dzień – przeznaczmy na to najwyżej pół godziny dziennie:)
  3. Zadbajmy o wysiłek fizyczny – niezbędna jest nawet krótka gimnastyka w ciągu dnia.
  4. Wietrzymy często pomieszczenia , w których przebywamy.
  5. Jadłospis nadal powinien być dostosowany do podstawowych zasad zdrowego żywienia i bazować na wartościowych produktach.
  6. Pamiętaj o podstawowych zasadach higieny każdego dnia!

Opracowała : mgr Agata Skrobiś

Powiązane wpisy

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
W związku z przedłużającym się okresem izolacji społecznej spowodowanej rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 oraz zaostrzającymi się restrykcjami dotyczącymi możliwości swobodnego poruszania się, u wielu osób…
Czytaj więcej
Propozycje zabaw ruchowych z dziecmi
Poluzowane zostały  trochę rygory kwarantanny.  Więcej czasu przebywamy poza domem. Może warto więc przeznaczyć część tego czasu  na aktywność ruchowa z dziećmi, dostarczając im wzorów…
Czytaj więcej
Sześć sposobów dla rodziców, jak wspierać dzieci podczas epidemii koronawirusa
Bądź spokojny Rodzice powinni spokojnie rozmawiać ze swoimi dziećmi o koronawirusie. Ważne, aby powiedzieć dzieciom, o istniejącej możliwości, że ktoś z Was w pewnym momencie…
Czytaj więcej
Numery alarmowe w Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż…
Czytaj więcej
Dlaczego trzeba czytać dzieciom?
Sukces jednostek i społeczeństw zależy od ich wiedzy. Kluczem do wiedzy wciąż jest czytanie. Wiele osób, choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i…
Czytaj więcej
Czy należy chwalić swoje dziecko?
W domu , szkole, w autobusie, na ulicy, wszędzie – my dorośli jesteśmy skoncentrowani głównie na tropieniu błędów, nietaktów, słabości,    niepowodzeń   przewinień, by następnie –…
Czytaj więcej
Skip to content